Wersja O projekcie - Przedsiębiorczość w perspektywie zmian gospodarczych - Diagnoza dla Miasta Mława z dnia wt., 05/09/2023 - 14:20 | Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Miasta Mława

BIP

BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ

WWW.BIP.GOV.PL

Tłumacz Zamigam

Biuletyn Informacji Publicznej
Urzędu Miasta Mława

O projekcie - Przedsiębiorczość w perspektywie zmian gospodarczych - Diagnoza dla Miasta Mława

EFSkapitał ludzkinarodowa strategia spójnościflaga

DIAGNOZA DLA MIASTA MŁAWA
 

Małe i średnie przedsiębiorstwa, samozatrudnienie, rozwój przedsiębiorczości, uczenie postaw przedsiębiorczych – to bardzo często pojawiające się pojęcia i hasła. Czy możemy wypełnić je treścią, czy w Mławie można stworzyć lepsze warunki i wykorzystywać kreatywność i pomysły mieszkańców na własny biznes? Czy osoby już prowadzące działalność gospodarcza mogą lepiej wykorzystać nadążające się szanse, wykorzystywać środki pochodzące z programów strukturalnych i innych?

Chcąc znaleźć rzetelną odpowiedź na powyższe pytania koniecznym jest dokładana analiza sytuacji mławskiego rynku gospodarczego tym bardziej, że zmiany zachodzące w koniunkturze spowodowane tzw. światowym kryzysem są trudne do przewidzenia. Mogą mieć one wpływ na rynek pracy, a tym samym na wiele innych czynników takich jak: migracje, szkolnictwo, komunikacja, dynamika wynagrodzeń. Koniecznym jest określenie lokalnych tendencji rozwojowych i identyfikacja zagrożeń dla rozwoju przedsiębiorczości i lokalnego rynku pracy.

Rozwój przedsiębiorczości ma swój wymiar makroekonomiczny (polityka edukacyjna, polityka zatrudnienia, przemiany organizacyjno-własnościowe) i mikroekonomiczny (sytuacja demograficzna, finansowa gmin i gospodarstw domowych oraz możliwość dostępu do określonych dóbr). Dane statystyczne są niezwykle istotne dla oceny kapitału społecznego regionu mławskiego i procesów społeczno-gospodarczych. Szczególnego znaczenia nabiera kwestia interdyscyplinarnego kształcenia kadr z punktu widzenia rynku pracy, w świetle małej absorpcji kwalifikacji w gospodarce. Liczne rzesze absolwentów mławskich szkół nie pracują bowiem w wyuczonym zawodzie, co świadczy o ogromnym marnotrawstwie kwalifikacji.

Analiza rynku, jego szans możliwości, ale i zagrożeń pomoże nam lepiej przygotować się na realizację scenariuszy negatywnych i pozwoli wzmocnić sektor prywatnej przedsiębiorczości tak, by był stabilnym pracodawcą, konkurencyjnym wobec przedsiębiorstw z innych części regionu i kraju.

W wyniku przeprowadzonych badań mamy nadzieję otrzymać odpowiedzi na interesujące nas pytania badawcze oraz kompleksową analizę lokalnego rynku i prognozę potencjalnych zmian gospodarczych w regionie. Planujemy, iż niniejszy projekt – jako projekt badawczy, stanowić będzie jedynie wstęp do dalszego, lepszego wykorzystania środków przeznaczonych na wzmocnienie postaw przedsiębiorczych, wsparcie dla przedsiębiorców i pracowników przedsiębiorstw w regionie w ramach PO KL, a także lepszego lokalnego zarządzania zasobami pracy i ofertą edukacyjną szkół

Wartość projektu: 360 980,00 zł

Kwota przyznanego dofinansowania: 360 980,00 zł

 

Data wpisu: 15-06-2009r.

 

AKTUALNOŚCI:

 

1)Raport końcowy z realizacji projektu badawczego " Przedsiębiorczość w perspektywie zmian gospodarczych - Diagnoza dla Miasta Mława"

Załączniki: RAPORT

Data wpisu: 10-06-2010r.

 

 

2)Konferencja: "Przedsiębiorczość w perspektywie zmian gospodarczych"

Serdecznie zapraszamy przedsiębiorców oraz przedstawicieli organizacji pozarządowych do udziału w konferencji podsumowującej realizację projektu „Przedsiębiorczość w perspektywie zmian gospodarczych – Diagnoza dla Miasta Mława”.

Celem konferencji nie jest jedynie przedstawienie wyników badań prowadzonych wśród mławskich przedsiębiorstw i pracowników tych przedsiębiorstw, ale przede wszystkim wypracowanie podstaw do zbudowania spójnego systemu zarządzania zmianą gospodarczą w mieście, a co jest dalszą tego konsekwencją, również w całym subregionie.

Konferencja odbędzie się w Mławie w Auli Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej ul. Warszawska 52 w dniach 20-21 maja 2010 r. W załączonym pliku dostępny jest program konferencji. Zainteresowanych udziałem w konferencja zapraszamy do wypełnienia ankiety zgłoszeniowej i przesłać na adres: biznesatmlawa [dot] pl (biznes[at]mlawa[dot]pl), projektyatmlawa [dot] pl (projekty[at]mlawa[dot]pl) lub dostarczyć osobiście do Urzędu Miasta w Mławie, pokój nr 16.

Załączniki:
Program konferencji
Zgłoszenie do udziału w konferencji

Data wpisu: 29-04-2010r.

 

 

3)Rozpoczynamy badania

Dnia 15 czerwca rozstrzygnięty został przetarg na przeprowadzenie usługi badawczej w ramach projektu „Przedsiębiorczość w perspektywie zmian gospodarczych – Diagnoza dla Miasta Mława”
Wykonawcą badań będzie Instytut Badań i Analiz OSB, Ul. Murzynowskiego 20, 10-684 Olsztyn
Proces badawczy składał się będzie z 3 etapów:

- badanie dokumentów i źródeł zastanych ( dane statystyczne, wpisy rejestrowe, dokumenty strategiczne Miasta Mława, informacje o ofercie szkoleniowej dla pracowników i pracodawców, inne dostępne wyniki badań dot. kondycji przedsiębiorstw i kierunków ich rozwoju, ogólnopolskie wyniki badań odnoszące się do kapitału ludzkiego np. Diagnoza Społeczna 2007).

- badania jakościowe (zogniskowane wywiady grupowe i indywidualne wywiady pogłębione) Zgodnie z metodologią badań, badania jakościowe stanowią pierwszy etap poznawania zjawisk, idei przed podjęciem próby ich ilościowej diagnozy. Są też sposobem wyjaśniania zagadnień, które wymykają się konwencjonalnym metodom badawczym, nie dają się poznać za pomocą pytań bezpośrednich.

- badania ilościowe Badania ilościowe będą ukierunkowanie na ilościowy / liczbowy opis, wyjaśnianie interesujących zagadnień i ustalanie jak często określone opinie, fakty, zjawiska występują w badanej zbiorowości. Badania ilościowe będą ukierunkowane na rozstrzygające konkluzje badawcze, jednoznaczne i konkretne odpowiedzi na pytania badawcze

W wyniku przeprowadzonych badań powinniśmy znaleźć odpowiedzi na następujące pytania problemowe:

  1. Jaka jest opinia pracodawców na temat lokalnego rynku pracy i prowadzenia działalności gospodarczej?
  2. Jaka jest opinia pracowników na temat lokalnego rynku pracy i perspektyw rozwoju osobistego i zawodowego na tym rynku?
  3. Jakie są oczekiwania pracodawców wobec pracowników i pracowników wobec pracodawców?
  4. Jakie jest nastawienie lokalnej społeczności do rozwoju przedsiębiorczości (ocena świadczonych przez przedsiębiorców usług, identyfikacja potrzeb, porównanie potrzeb i aktualnej oferty)?
  5. Czy firmy korzystają z usług doradczych i szkoleniowych, czy istnieje atrakcyjna oferta szkoleniowa dla przedsiębiorców ?
  6. Jakie są potrzeby w dziedzinie konsultingu i szkoleń zgłaszane przez przedsiębiorców? 
  7. Jak firmy zabezpieczają się przed niekorzystnymi zmianami w koniunkturze?
  8. Jak wygląda planowanie strategiczne w firmach? 
  9. Jaki jest wpływ sektora przedsiębiorczości na rynek edukacyjny?
  10. Czy firmy korzystają ze wsparcia zewnętrznego ( fundusze UE i inne)
  11. Jaka jest postawa pracodawców i pracowników wobec podnoszenia kwalifikacji zawodowych?
  12. Jakie są trendy zmian w strukturze układów zawodów i specjalności zanikających i przyszłościowych w regionie?

Data wpisu: 20-06-2009r.

 

 

4)Ewidencja działalności gospodarczej i obsługa przedsiębiorcy już w nowym pokoju.

Od maja mławscy przedsiębiorcy mogą korzystać z nowocześnie wyposażonego punktu obsługi, który znajduje się w Urzędzie Miasta w Mławie w pokoju nr 16.
Pomieszczenie zostało umeblowane i wyposażone w sprzęt biurowy i komputerowy dzięki wsparciu Europejskiego Funduszu Społecznego.

Galeria zdjęć:

[vpg_picker:23316]

Data wpisu: 15-05-2009r.

 

 

5)Już wkrótce nowy punkt obsługi przedsiębiorcy

Już wkrótce Punkt Obsługo Przedsiębiorcy zostanie przeniesiony do nowego pokoju. Teraz wszyscy mławscy przedsiębiorcy będą załatwiać sprawy Urzędzie Miasta w Mławie, w pokoju nr 16.
Dzięki realizacji projektu „Przedsiębiorczość w perspektywie zmian gospodarczych – Diagnoza dla Miasta Mława” otrzymaliśmy środki z Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego na wyposażenie pomieszczenia oraz na zakup sprzętu biurowego i komputerowego

Data wpisu: 14-04-2009r.

 

 

 

 

 

 
 
 

 

 
 
 
 
Podmiot udostępniający informację: Urząd Miasta Mława
Osoba odpowiedzialna za informację: Magdalena Cecelska
Osoba wprowadzająca informację: Michał Orłowski
Data wytworzenia informacji: 05.09.2023 17:28:12
Data publikacji informacji: 05.09.2023 17:30:12
Data ostatniej modyfikacji: 14.12.2023 11:05:27
Liczba odsłon: 0
Pokaż rejestr zmian
Data Osoba dokonująca zmian Opis zmiany
14.12.2023 11:05:27 admin_vobacom edycja strony
14.12.2023 09:31:33 admin_vobacom edycja strony
05.09.2023 16:08:01 Michał Orłowski edycja strony
05.09.2023 16:02:44 Cezary Lewandowski edycja strony
05.09.2023 15:21:35 Michał Orłowski edycja strony
05.09.2023 14:20:50 Michał Orłowski edycja strony
05.09.2023 17:28:12 Michał Orłowski strona została dodana