Małe i średnie przedsiębiorstwa, samozatrudnienie, rozwój przedsiębiorczości, uczenie postaw przedsiębiorczych – to bardzo często pojawiające się pojęcia i hasła. Czy możemy wypełnić je treścią, czy w Mławie można stworzyć lepsze warunki i wykorzystywać kreatywność i pomysły mieszkańców na własny biznes? Czy osoby już prowadzące działalność gospodarcza mogą lepiej wykorzystać nadążające się szanse, wykorzystywać środki pochodzące z programów strukturalnych i innych?
Chcąc znaleźć rzetelną odpowiedź na powyższe pytania koniecznym jest dokładana analiza sytuacji mławskiego rynku gospodarczego tym bardziej, że zmiany zachodzące w koniunkturze spowodowane tzw. światowym kryzysem są trudne do przewidzenia. Mogą mieć one wpływ na rynek pracy, a tym samym na wiele innych czynników takich jak: migracje, szkolnictwo, komunikacja, dynamika wynagrodzeń. Koniecznym jest określenie lokalnych tendencji rozwojowych i identyfikacja zagrożeń dla rozwoju przedsiębiorczości i lokalnego rynku pracy.
Rozwój przedsiębiorczości ma swój wymiar makroekonomiczny (polityka edukacyjna, polityka zatrudnienia, przemiany organizacyjno-własnościowe) i mikroekonomiczny (sytuacja demograficzna, finansowa gmin i gospodarstw domowych oraz możliwość dostępu do określonych dóbr). Dane statystyczne są niezwykle istotne dla oceny kapitału społecznego regionu mławskiego i procesów społeczno-gospodarczych. Szczególnego znaczenia nabiera kwestia interdyscyplinarnego kształcenia kadr z punktu widzenia rynku pracy, w świetle małej absorpcji kwalifikacji w gospodarce. Liczne rzesze absolwentów mławskich szkół nie pracują bowiem w wyuczonym zawodzie, co świadczy o ogromnym marnotrawstwie kwalifikacji.
Analiza rynku, jego szans możliwości, ale i zagrożeń pomoże nam lepiej przygotować się na realizację scenariuszy negatywnych i pozwoli wzmocnić sektor prywatnej przedsiębiorczości tak, by był stabilnym pracodawcą, konkurencyjnym wobec przedsiębiorstw z innych części regionu i kraju.
W wyniku przeprowadzonych badań mamy nadzieję otrzymać odpowiedzi na interesujące nas pytania badawcze oraz kompleksową analizę lokalnego rynku i prognozę potencjalnych zmian gospodarczych w regionie. Planujemy, iż niniejszy projekt – jako projekt badawczy, stanowić będzie jedynie wstęp do dalszego, lepszego wykorzystania środków przeznaczonych na wzmocnienie postaw przedsiębiorczych, wsparcie dla przedsiębiorców i pracowników przedsiębiorstw w regionie w ramach PO KL, a także lepszego lokalnego zarządzania zasobami pracy i ofertą edukacyjną szkół
Wartość projektu: 360 980,00 zł
Kwota przyznanego dofinansowania: 360 980,00 zł
Data wpisu: 15-06-2009r.
|