WYMAGANE DOKUMENTY DO ZAŁATWIENIA SPRAWY
Wniosek o wymeldowanie lub uchylenie zameldowania skierowany do Burmistrza Miasta Mławy. Do wniosku dołączyć należy dokument niezbędny do określenia strony postępowania tj. tytuł prawny do lokalu mieszkalnego – akt notarialny lub przydział lokalu lub wypis z księgi wieczystej. W podaniu trzeba wskazać co najmniej dwóch świadków wraz z miejscem ich zamieszkania, którzy potwierdzą niezamieszkiwanie osoby oraz dołączyć stosowną opłatę. Wniosek składa się na sekretariacie Urzędu Miasta w Mławie.
OPŁATY
Opłata za wydanie decyzji wynosi 10 zł płatne w kasie Urzędu Miasta lub na rachunek bankowy nr 79 1090 2604 0000 0001 3379 7858
MIEJSCE ZŁOŻENIA DOKUMENTÓW
06-500 Mława ul Stary Rynek 19 (sekretariat)
Godziny przyjęć interesantów:
wtorek- 08:00 do 18:00
pozostałe dni w godzinach od 08:00 do 16:00
OSOBY DO KONTAKTU
1. Krzysztof Wesołowski i inspektor do spraw ewidencji ludności i dowodów osobistych pok. 3 tel. 23 6546440 wew.602
1. Irena Betlińska- inspektor do spraw ewidencji ludności, pokój 3, tel. (23) 654 64 40 wew. 602.
TERMIN I SPOSÓB ZAŁATWIENIA
Załatwienie sprawy wymagającej postępowania wyjaśniającego powinno nastąpić nie później niż w ciągu miesiąca, a sprawy szczególnie skomplikowane-nie później niż w ciągu dwóch miesięcy od dnia wszczęcia postępowania.
TRYB ODWOŁAWCZY
Organem odwoławczym jest Wojewoda Mazowiecki w Warszawie, za pośrednictwem organu wydającego decyzję. Termin wniesienia odwołania 14 dni od dnia doręczenia decyzji.
PODSTAWA PRAWNA
Ustawa z dnia 24 września ( Dz. U z 2010r.Nr 217 , poz..1427 z póx. zmianami) . Kodeks postepowania administracyjnego (t.j. Dz. U. z 2013r. Nr 30 , poz.267 ). Ustawa o opłacie skarbowej z 16.11.2006( Dz.U z 2012r. poz. 1282) KPA ustawa z dnia 14 czerwca 1960r. Dz.U z 1960r. Nr 30 poz. 168(tekst jednolity Dz. U z 2013r.poz.267 ).
UWAGI :
Osoba przebywająca na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest obowiązana dokonać obowiązku meldunkowego.
Jeżeli zgłoszone przy zameldowaniu lub wymeldowaniu dane budzą wątpliwości o dokonaniu zameldowania lub wymeldowania rozstrzyga organ administracji.
Burmistrz Miasta Mławy wydaje na wniosek strony lub z urzędu decyzję w sprawie wymeldowania osoby, która opuściła miejsce pobytu stałego lub czasowego trwającego ponad 3 miesiące i nie dopełniła obowiązku wymeldowania się.
Postępowanie administracyjne w sprawach meldunkowych jest długotrwałe i nie zawsze kończy się wymeldowaniem osoby, ponieważ ewidencja ludności służy rejestracji stanu faktycznego a nie prawnego, nie jest formą kontroli legalności sytuacji prawnych. Decyzję doręcza się stronom na piśmie za zwrotnym potwierdzeniem odbioru, Od decyzji wydanej przez Burmistrza Miasta Mławy służy stronom prawo odwołania do Wojewody Mazowieckiego w Warszawie w terminie 14 dni od daty jej doręczenia, za pośrednictwem organu wydającego decyzję. Aby złożyć wniosek o wszczęcie postępowania administracyjnego w sprawie meldunkowej, należy wykazać się legitymacją procesową strony i uzbroić w cierpliwość.
W postępowaniu administracyjnym w sprawach meldunkowych występują dwie strony postępowania broniące swoich interesów, dlatego postępowanie jest długotrwałe i czasochłonne. Postępowanie administracyjne polega: na wszczęciu postępowania, powiadomieniu stron, przeprowadzeniu postępowania dowodowego polegającego między innymi na przeprowadzeniu kontroli dyscypliny meldunkowej przez organy policji, przeprowadzeniu rozprawy administracyjnej, przesłuchaniu stron i świadków, dla osoby nieobecnej będącej stroną postępowania - organ występuje do sądu powszechnego z wnioskiem o ustanowienie przedstawiciela dla osoby nieobecnej, nakłanianiu stron do zawarcia ugody administracyjnej. Ostatecznym rozstrzygnięciem sprawy jest wydanie decyzji administracyjnej. Od decyzji wydanej w pierwszej instancji – przez Burmistrza Miasta Mława, służy stronie odwołanie tylko do jednej instancji tj. do Wojewody Mazowieckiego w Warszawie. Decyzję wydaną przez organ drugiej instancji strona może zaskarżyć do sądu administracyjnego - o środkach odwoławczych zostaje pouczona w decyzji.