Na terenie nieruchomości zamieszkałej zabudowanej budynkiem mieszkalnym jednorodzinnym dopuszcza się kompostowanie w przydomowym kompostowniku tylko bioodpadów, stanowiących odpady komunalne, które powstały na tej nieruchomości.
Zasady prawidłowego kompostowania bioodpadów zostały określone w rozdziale 5 Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Miasta Mława stanowiącym załącznik do uchwały nr XVII/251/2020 Rady Miasta Mława z dnia 26 maja 2020 r.
Kompostowanie powinno odbywać się w gotowych kompostownikach ogrodowych z wydzielonymi ścianami oraz pokrywą zabezpieczającą przed opadami atmosferycznymi oraz otworami wentylacyjnymi lub w drewnianych kompostownikach, w tym także wykonanych w systemie gospodarczym, z desek lub belek ułożonych w sposób zapewniający dostęp powietrza.
Warunki prawidłowego kompostowania:
1. kompostowanie wyłącznie w warunkach tlenowych w okresie całego roku z zachowaniem właściwej techniki kompostowania (różnorodność bioodpadów, rozdrabnianie odpadów, warstwowe kompostowanie);
2. zachowanie właściwej wilgotności kompostu w całym procesie kompostowania;
3. kompostowanie w sposób nie stwarzający negatywnego oddziaływania kompostownika i jego zawartości na środowisko.
W przypadku zagospodarowywania całego strumienia bioodpadów wytworzonych na nieruchomości w kompostowniku przydomowym zwalnia się właściciela nieruchomości zabudowanej budynkiem mieszkalnym jednorodzinnym z obowiązku posiadania pojemnika lub worka na bioodpady.
Uwaga:
Ulga z tytułu kompostowania bioodpadów przysługuje tylko w przypadku spełnienia wymagań dotyczących kompostowania!