Wolność i odpowiedzialność – czy warto być aktywnym obywatelem swojej społeczności? | Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Miasta Mława

BIP

BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ

WWW.BIP.GOV.PL

Tłumacz Zamigam

Biuletyn Informacji Publicznej
Urzędu Miasta Mława

Wolność i odpowiedzialność – czy warto być aktywnym obywatelem swojej społeczności?

1234

12

17 MAJA 2011 MDK W MŁAWIE
I DEBATA EUROPEJSKIEGO TYGODNIA MŁODZIEŻY W RAMACH PROJEKTU Mówię młodzież – myślę Mława

Wolność i odpowiedzialność – czy warto być aktywnym obywatelem swojej społeczności?

I debata, której temat był chyba najtrudniejszy ze wszystkich zaproponowanych przez młodzieżowych liderów – organizatorów całego przedsięwzięcia.
Podjęliśmy ten temat, bo nie wyobrażamy sobie rozmowy o innej problematyce miejskiej, w tym problematyce młodzieżowej bez poruszenia tematu świadomego obywatelstwa i tego, jak być aktywnym obywatelem swojej lokalnej społeczności.
Ciężko nam było zdefiniować czym jest wolność. Zwykle wolność kojarzy się nam z niezaprzeczalną wartością, czymś ważnym cennym. Doszliśmy jednak do wniosku, że nie umiemy z tej wolności w pełni korzystać. Umiemy powiedzieć o swoich potrzebach, ale nie potrafimy w pełni swojej wolności wykorzystać w działaniu. Podczas naszej debaty zwróciliśmy też uwagę na to, że często naszą wolność wykorzystujemy negatywnie – krytykując inicjatywę innych osób, ale nie proponując własnych rozwiązań. W trakcie debaty wspólnie doszliśmy do następujących wniosków:
1. Swoją wolność możemy realizować w pełni jeżeli szanujemy wolność innych. Szanujemy odmienne zdania, poglądy, styl życia. Możemy nie zgadzać się z czyimiś pogadamy, ale szanujemy każdego człowieka. Czym innym jest powiedzenie „nie zgadzam się z twoim zdaniem, ponieważ…” niż każdą odmienność skwitować negatywną oceną człowieka.
2. Wolność wymaga odwagi- do wyrażania swoich poglądów, ale także do tego, by zabiegać o wolność osób słabszych, znajdujących się w sytuacji mniej uprzywilejowanej
3. Wolność nie oznacza anarchii – wolność to odpowiedzialność za swoją postawę, swoje poglądy i działanie.
Wolność i odpowiedzialność nie ogranicza się jedynie do naszych postaw osobistych, prywatnych – ma swoje odzwierciedlenie w tym jakimi jesteśmy obywatelami. Bardzo żywa dyskusja dotyczyła tzw. postaw obywatelskich – czyli de facto, co zrobić w sytuacjach, z którymi się nie zgadzamy, które nas poruszają
i w których nie mamy odwagi zareagować. Zastanawialiśmy się dlaczego wręcz czasami spotykamy się
z ignorancją, może nawet wrogością, kiedy reagujemy. Doszliśmy też do wniosku, że często mylimy postawę obywatelską np. z donosicielstwem. Jednak de facto nie reagując, czy bojąc się opinii innych pozwalamy, by wokół działy się rzeczy złe, na które się nie zgadzamy. Przez to bezpośrednio lub pośrednio dajemy przyzwolenie na wandalizm, zanieczyszczanie miasta, dewastację dobra wspólnego, zachowania naruszające dobry obyczaj i poszanowanie wolności innych mieszkańców.
Dlaczego brakuje nam odwagi, by reagować, czego się obawiamy? W opinii osób biorących udział w debacie – boimy się tego, że inni się za nami nie wstawią, nie poprą naszej reakcji, odwrócą głowę i pójdą swoją drogą,
a my wyjdziemy na pieniaczy.
Zgodziliśmy się , że musimy pracować nad tym, by naprawdę poczuć i doświadczyć wspólnotowości. Możemy się różnić na wielu płaszczyznach, ale istnieje sfera tzw. dobra wspólnego, która wcale nie jest niczyja
i odpowiedzialni za tą sferę są wszyscy mieszkańcy. Ta sfera to nasze otoczenie:
1. ulice, osiedla, skwery, park – dlaczego godzimy się, by podpalano kosze na śmieci, niszczono lub kradziono rośliny, dlaczego niektórzy z nas w ogóle tak postępują?
2. dlaczego nie zwracamy uwagi mieszkańcom, którzy nie sprzątają po swoich pupilach i raczą nas nieprzyjemnymi widokami i zapachami. Wolnością jest posiadanie psa, ale niesprzątanie po nim jest łamaniem wolności mieszkańców do życia w czystym mieście?
3. dlaczego tolerujemy przemoc, wandalizm, dlaczego nie zwracamy uwagi na inne negatywne zjawiska naruszające naszą wspólnotowość i nasze dobro wspólne?
Na zakończenie zaproponowaliśmy uczestnikom debaty ćwiczenie – poprosiliśmy, by wyobrazili sobie, że kładą się spać, w nocy zdarza się cud i budzimy się w zupełnie nowej mławskiej rzeczywistości – każdy mógł opowiedzieć o swoim cudzie. Większość zebranych mówiła, że obudziłaby się w Mieście, w którym staramy się być bardziej życzliwi, bardziej aktywni, lepsi dla siebie nawzajem, w mieście, w którym wzajemnie się słuchamy i staramy się budować coś dobrego na tych pozytywnych emocjach, w mieście które stwarza możliwości rozwoju ludziom młodym, do którego wracają po studiach i tu pożytkują swoją wiedze i energię Zwróciliśmy też uwagę, że za często mówimy źle o sobie i o naszym mieście. Tymczasem mamy się czym pochwalić
i powinniśmy robić to o wiele częściej.
Dziękujemy z przybycie wszystkich – młodzieży, pedagogom, Pani Zastępcy Burmistrza Miasta Mława, Pani Dyrektor MDK, Pani rzecznik prasowej Powiatowej Komendy Policji w Mławie.

18 maja 2011 W GODZINACH 17.00-19.00 roku zapraszamy na debatę do PWSZ na ul. Warszawską 52 – tym razem poruszymy temat dla młodzieży bardzo ważny – temat młodzieżowej przestrzeni publicznej – ZAPRASZAMY!

Galeria zdjęć:

[vpg_picker:23454]

 

Data wpisu: 18-05-2011r.

 
 
Podmiot udostępniający informację: Urząd Miasta Mława
Osoba odpowiedzialna za informację: Magdalena Cecelska
Osoba wprowadzająca informację: Michał Orłowski
Data wytworzenia informacji: 22.09.2023 18:04:28
Data publikacji informacji: 22.09.2023 18:04:28
Data ostatniej modyfikacji: 14.12.2023 11:05:27
Liczba odsłon: 0
Pokaż rejestr zmian
Data Osoba dokonująca zmian Opis zmiany
14.12.2023 11:05:27 admin_vobacom edycja strony
14.12.2023 09:31:33 admin_vobacom edycja strony
22.09.2023 18:04:28 Michał Orłowski strona została dodana