Rozpoczynamy badania
Dnia 15 czerwca rozstrzygnięty został przetarg na przeprowadzenie usługi badawczej w ramach projektu „Przedsiębiorczość w perspektywie zmian gospodarczych – Diagnoza dla Miasta Mława”
Wykonawcą badań będzie Instytut Badań i Analiz OSB, Ul. Murzynowskiego 20, 10-684 Olsztyn
Proces badawczy składał się będzie z 3 etapów:
- badanie dokumentów i źródeł zastanych ( dane statystyczne, wpisy rejestrowe, dokumenty strategiczne Miasta Mława, informacje o ofercie szkoleniowej dla pracowników i pracodawców, inne dostępne wyniki badań dot. kondycji przedsiębiorstw i kierunków ich rozwoju, ogólnopolskie wyniki badań odnoszące się do kapitału ludzkiego np. Diagnoza Społeczna 2007).
- badania jakościowe (zogniskowane wywiady grupowe i indywidualne wywiady pogłębione) Zgodnie z metodologią badań, badania jakościowe stanowią pierwszy etap poznawania zjawisk, idei przed podjęciem próby ich ilościowej diagnozy. Są też sposobem wyjaśniania zagadnień, które wymykają się konwencjonalnym metodom badawczym, nie dają się poznać za pomocą pytań bezpośrednich.
- badania ilościowe Badania ilościowe będą ukierunkowanie na ilościowy / liczbowy opis, wyjaśnianie interesujących zagadnień i ustalanie jak często określone opinie, fakty, zjawiska występują w badanej zbiorowości. Badania ilościowe będą ukierunkowane na rozstrzygające konkluzje badawcze, jednoznaczne i konkretne odpowiedzi na pytania badawcze
W wyniku przeprowadzonych badań powinniśmy znaleźć odpowiedzi na następujące pytania problemowe:
- Jaka jest opinia pracodawców na temat lokalnego rynku pracy i prowadzenia działalności gospodarczej?
- Jaka jest opinia pracowników na temat lokalnego rynku pracy i perspektyw rozwoju osobistego i zawodowego na tym rynku?
- Jakie są oczekiwania pracodawców wobec pracowników i pracowników wobec pracodawców?
- Jakie jest nastawienie lokalnej społeczności do rozwoju przedsiębiorczości (ocena świadczonych przez przedsiębiorców usług, identyfikacja potrzeb, porównanie potrzeb i aktualnej oferty)?
- Czy firmy korzystają z usług doradczych i szkoleniowych, czy istnieje atrakcyjna oferta szkoleniowa dla przedsiębiorców ?
- Jakie są potrzeby w dziedzinie konsultingu i szkoleń zgłaszane przez przedsiębiorców?
- Jak firmy zabezpieczają się przed niekorzystnymi zmianami w koniunkturze?
- Jak wygląda planowanie strategiczne w firmach?
- Jaki jest wpływ sektora przedsiębiorczości na rynek edukacyjny?
- Czy firmy korzystają ze wsparcia zewnętrznego ( fundusze UE i inne)
- Jaka jest postawa pracodawców i pracowników wobec podnoszenia kwalifikacji zawodowych?
- Jakie są trendy zmian w strukturze układów zawodów i specjalności zanikających i przyszłościowych w regionie?
Data wpisu: 20-06-2009r.