22 października 2016 r., w ramach konsultacji społecznych projektu Gminnego Programu Rewitalizacji Miasta Mława na lata 2016-2025, odbyło się spotkanie zespołu pracującego nad tym dokumentem z mieszkańcami Mławy.
Członkowie zespołu zaprosili gości na spacer studyjny, który ze względu na niesprzyjającą aurę przybrał formę wirtualną. W czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Bolesława Prusa w Mławie zebranych powitała Magdalena Cecelska, koordynator zespołu. Przypomniała granicę wyznaczonego obszaru rewitalizacji Mławy oraz występujące na nim deficyty. Tytułem wstępu opowiedziała, czym jest rewitalizacja i jakie cele stoją w związku z tym procesem przed naszym miastem. Następnie przedstawiła te projekty, które znalazły się w GPRMM, a które dotyczą centrum miasta. Szerzej omówione zostały przedsięwzięcia:
- Jarmark św. Wojciecha – rozwój Jarmarku Wojciechowego jako inicjatywy promującej Mławę oraz wyroby mławskich przedsiębiorców.
- Park Aktywnych – poszerzenie rekreacyjnego programu użytkowego Zabytkowego Parku Miejskiego poprzez zagospodarowanie wolnej przestrzeni w zachodniej części obiektu.
- Popówka – inicjatywa wiążąca się z poprawą warunków funkcjonalno-przestrzennych budynku położonego w Zabytkowym Parku Miejskim oraz udostępnienie go lokalnej społeczności.
- Portal internetowy oraz program informacyjny Mławski Tygodnik Telewizyjny – ideą jest odbudowa mławskiej telewizji i wykorzystanie jej do wzmocnienia więzi społecznych.
- Serce Miasta/Serce Mławy – projekt związany ze stworzeniem uniwersalnej, wielofunkcyjnej przestrzeni publicznej w ścisłym centrum miasta, na Placu 3 Maja i wokół niego.
- Kultura Energetyczna – przedsięwzięcie dotyczące podniesienia poziomu technicznego budynków Miejskiej Biblioteki Publicznej i Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej, a także zwiększenia aktywności społecznej w tych obiektach.
W trakcie spotkania zaprezentowano mieszkańcom m.in. wizualizację koncepcji przebudowy centrum miasta (projekt Serce Miasta/Serce Mławy). Omawiano założenia tego przedsięwzięcia i jego cele. Mieszkańcy przedstawiali swoje stanowiska, dzielili się uwagami i spostrzeżeniami.
Przypomnijmy, że do 14 listopada 2016 r. trwają konsultacje społeczne Gminnego Programu Rewitalizacji Miasta Mława na lata 2016-2025. Z projektem programu można zapoznać się w Miejskiej Bibliotece Publicznej lub w Wydziale Organizacyjnym UMM. Wersja elektroniczna jest dostępna TUTAJ. Uwagi można zgłaszać w formie pisemnej, korzystając z załączonego poniżej formularza, lub w formie elektronicznej – przesyłając je na adres: rewitalizacjamlawa [dot] pl (rewitalizacja[at]mlawa[dot]pl)