„Let’s make poverty history through art!” - to projekt wielonarodowy (multilateralny), w realizację którego zaangażowana będzie młodzież z 6 krajów europejskich: Rumunii, Polski, Litwy, Włoch, Hiszpanii i Grecji. Tematem przewodnim projektu jest przeciwdziałanie zjawisku biedy i wykluczenia społecznego, recykling i ochrona naszego środowiska naturalnego. Projekt ten jest kontynuacja projektu SLOW LIFE, którego pomysłodawcą i realizatorem było Miasto Mława. Projekt ten okazał się bardzo udanym przedsięwzięciem .
Należy również przypomnieć, że 26 czerwca 2010 roku Mława i Năsăud podpisały umowę partnerska w ramach unijnego Programu Europa dla Obywateli. Młodzież z naszych miast, która uczestniczyła w projekcie Slow Life bardzo chciała kontynuować współpracę, chciała kontynuować naukę, zdobywać nowe doświadczenia i wiedzę w ramach tzw. edukacji poza formalnej. Co jednak najistotniejsze młodzież bardzo chce włączać się w działania na rzecz naszych lokalnych społeczności. Projekty europejskie dają taka możliwość – to konkretne działanie, połączone ze zdobywaniem konkretnej, często trudnej wiedzy.
Tym razem organizacji projektu podjęło się nasze partnerskie miasto Năsăud (Rumunia) – działania projektu w swojej tematyce i metodach działania nawiązywać będą do projektu Slow Life, ale tym razem naszą uwagę skupimy wokół problemu biedy i wykluczenia społecznego – szczególnie wśród młodzieży. Mimo naszego członkostwa w UE i postępu cywilizacyjnego, cały czas, nawet w najbogatszych krajach Europy mamy do czynienia ze zjawiskiem biedy. Często jest ona ukryta, zakamuflowana, ale istnieje. Celem wymiany jest uświadomienie młodym ludziom, że bieda i wykluczenie mogą mieć bardzo różne oblicza, nie koniecznie te stereotypowe, funkcjonujące w zbiorowej świadomości. Działaniami naszego projekty postaramy się wnieść trochę „światła” w życie tych osób, które doświadczyły, czym jest bieda. Nasze zajęcia edukacyjne polegać będą na zastanowieniu się, jak młodzi ludzie mogą aktywnie zaangażować się w przeciwdziałanie dyskryminacji i wykluczeniu społecznemu, a jednocześnie dbać o swoje otoczenie i środowisko naturalne.
W projekcie udział weźmie 6 osób – uczniów mławskich gimnazjów. Wymiana będzie miała miejsce w Rumunii w dniach 20-30 lipca 2011. Działania projektu Finansowane są ze środków Programu Młodzież w Działaniu, Akcja 1.1. – wymiany młodzieży.