Mazowiecki System Informacji Przestrzennej Gmin i Powiatów współdziałających w ramach województwa | Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Miasta Mława

BIP

BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ

WWW.BIP.GOV.PL

Tłumacz Zamigam

Biuletyn Informacji Publicznej
Urzędu Miasta Mława

Mazowiecki System Informacji Przestrzennej Gmin i Powiatów współdziałających w ramach województwa

Opis

Projekt „Mazowiecki System Informacji Przestrzennej Gmin i Powiatów współdziałających w ramach województwa” realizowany był przez Marszałka Województwa Mazowieckiego w ramach:
Priorytetu: 1. Rozbudowa i modernizacja infrastruktury służącej wzmacnianiu konkurencyjności regionów
Działanie: 1.5 Infrastruktura społeczeństwa informacyjnego.

M
azowiecki System Informacji Przestrzennej (MSIP) został utworzony decyzją Zarządu Województwa Mazowieckiego jako element realizacji polityki państwa i Unii Europejskiej w zakresie społeczeństwa informacyjnego.
             W roku 2005 Samorząd Województwa Mazowieckiego złożył do konkursu wniosek aplikacyjny o dofinansowanie projektu ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach ZPORR.
             
Uchwałą nr 1183/285/06 Zarządu Województwa Mazowieckiego z dnia 6 czerwca 2006 roku projekt został przyjęty do realizacji a Umowa Z/2.14/I/1.5/1885/05/U/33/06 z Instytucją Pośredniczącą o jego dofinansowanie została podpisana w dniu 21 września 2006 r.
           Projekt był przedsięwzięciem wynikającym ze wspólnej inicjatywy jednostek samorządu terytorialnego Mazowsza działających na poziomie gmin, powiatu i województwa. Partnerami Samorządu Województwa Mazowieckiego w realizacji projektu były samorządy: Powiatu Mińskiego, Powiatu Płockiego, Powiatu Radomskiego, Miasta Ostrołęka, Miasta Mława oraz Gmin Mrozy i Jedlińsk.

Głównymi celami realizacji Projektu było:
1/ stworzenie warunków technicznych, administracyjnych i prawnych sprzyjających udostępnieniu i efektywnemu stosowaniu informacji przestrzennej w regionie mazowieckim;
2/ upowszechnienie usług i danych przestrzennych w regionie mazowieckim przez zastosowanie nowoczesnych technologii geomatycznych i teleinformatycznych przyczyniających się do rozwoju społeczeństwa informacyjnego;
3/ usprawnienie przepływu danych przestrzennych pomiędzy jednostkami organizacyjnymi działającymi na poziomie województwa, powiatu i gminy oraz zwiększenie efektywności ich pracy, w tym jakości podejmowanych decyzji;
4/ wprowadzenie elektronicznego obiegu i archiwizacji dokumentów w urzędach gmin i powiatów oraz na poziomie województwa w Biurze Geodety Województwa Mazowieckiego w Warszawie, ze szczególnym uwzględnieniem dokumentów zawierających dane przestrzenne;
5/ usprawnienie kontaktów urząd – obywatel przez rozwój elektronicznych usług dla ludności, ze szczególnym, uwzględnieniem usług dotyczących danych przestrzennych.

System MSIP-GPW składa się z dwóch wzajemnie wspomagających się i wzmacniających komponentów:
1/ infrastruktury informacji przestrzennej województwa mazowieckiego (MSIP) – wiążącej technologicznie projekt z systemami geoinformacyjnymi zwanymi potocznie GIS;
2/ elektronicznej administracji jednostek samorządowych w województwie mazowieckim (GPW).
             
Dzięki realizacji Projektu partnerzy projektu zostali wyposażeni w niezbędny sprzęt teleinformatycznego: serwery baz danych, serwery map, serwery e-urzędu, stacje GIS, macierze dyskowe, biblioteki taśmowe, skanery, zestawy do podpisu elektronicznego, zestawiona została sieć rozległa WAN wraz z odpowiednim oprogramowaniem dot. Elektronicznego Obiegu Dokumentów (EOD), Elektronicznej Obsługi Obywatela (EOO), Relacyjnej Bazy Danych (RDB), Serwisu Danych Przestrzennych (SDP), oprogramowania GIS i Hurtowni Danych.
           
Wykonane zostały aplikacje celowe w formie Modułu Rejestrów – służącego do zarządzania trzema rejestrami: rejestrem ewidencji ulic i numeracji porządkowej nieruchomości,  rejestrem planów zagospodarowania przestrzennego i studiów uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego oraz rejestrem podmiotów i postępowań w ochronie środowiska a także w formie Modułu Zasilania Hurtowni Danych, który ma zasilać Hurtownię Danych poszczególnych Partnerów w dane georeferencyjne i tematyczne.
              Utworzona została przeglądarka MSIP – aplikacja WWW składająca się z trzech powiązanych ze sobą komponentów:
* Portalu MSIP, stanowiącego część informacyjną każdego węzła MSIP, zorganizowanego w postaci edytowanych w węzłach artykułów,
* Eksploratora Katalogu, realizującego zadania związane z przeglądaniem i przeszukiwaniem zbiorów danych oraz serwisów zamieszczonych w systemie MSIP,
* Komponentu Mapowego, odpowiedzialnego za prezentację danych o charakterze przestrzennym, umożliwiającego wyświetlenie danych pochodzących z różnych źródeł i wykonywanie na ich podstawie analiz GIS.
            
Realizacja Projektu zapewnia przepływ wiarygodnych i jednolitych informacji przestrzennych pomiędzy służbami i administracjami różnych poziomów – centralnych, wojewódzkich, powiatowych i gminnych oraz wszystkich użytkowników systemu oraz integrację danych pochodzących z różnych źródeł. Zmniejszeniu ulegają koszty pozyskiwania, aktualizacji i przetwarzania danych poprzez eliminację powielania prac w tym zakresie – dane raz pozyskane będą wykorzystywane wielokrotnie. Umożliwi też wykonywanie nowych typów analiz i obliczeń, skrócenie czasu ich przygotowania, możliwość wizualizowania wyników studiów i analiz w czasie rzeczywistym a także ułatwia percepcję zjawisk i ich zmienności poprzez wizualizację na mapie.
                
Zrealizowany projekt był traktowany jako rozwiązanie pilotażowe. Jego efekty oraz doświadczenia z kilku lat pracy będą wykorzystane w okresie programowania 2007-2013 przy realizacji projektów kluczowych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego w partnerstwie z większością powiatów i gmin województwa mazowieckiego.

Koszt realizacji projektu wyniósł 19 851 215,19 PLN, z czego 9 620 607,59 PLN (50% wydatków kwalifikowanych) stanowiły środki Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Pozostałe środki pochodziły z budżetów Partnerów Projektu - Miasto Mława przeznaczyło na współfinansowanie projektu  414 610 PLN.

 

 

 

 

Program
ZPORR
Źródło funduszy
fundusze europejskie
Podmiot udostępniający informację: Urząd Miasta Mława
Osoba odpowiedzialna za informację: -
Osoba wprowadzająca informację: root@npc.pl
Data wytworzenia informacji: 25.09.2006 00:00:00
Data ostatniej modyfikacji: 25.09.2006 00:00:00
Liczba odsłon: 0
Pokaż rejestr zmian
Data Osoba dokonująca zmian Opis zmiany
25.09.2006 00:00:00 root@npc.pl strona została dodana