Projekt pn.„Budowa kanalizacji sanitarnej na terenie Aglomeracji Mława” współfinansowany jest przez Unię Europejską w ramach działania 2.3. „Gospodarka wodno-ściekowa w aglomeracjach”, II oś priorytetowa „Ochrona środowiska, w tym adaptacja do zmian klimatu” Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014 – 2020.
Numer umowy o dofinansowanie: POIS.02.03.00-00-0034/16-00
Celem projektu jest uporządkowanie gospodarki ściekowej na terenie Aglomeracji Mława i dostosowanie jej do wymogów prawa polskiego i unijnego.
W ramach realizacji projektu wybudowana zostanie sieć kanalizacji sanitarnej na tych obszarach Aglomeracji Mława, które do tej pory nie są wyposażone w sieć kanalizacji sanitarnej:
1. Obszar A1 – obejmujący ulice: Olesin, Ogrodową, Olszynową, Kruczą, Sadową i Zabrody – około 3 165 m.
2. Obszar A2 – obejmujący ulice: Żabieniec, Okólną, Nowowiejską i Piaskową (część) – około 2 175 m.
3. Obszar A3 – obejmujący ulice: Wiśniową, Malinową, Poziomkową i Piaskową (część) – około 995 m.
4. Obszar A4 – obejmujący ulice: Łąkową, Spokojną, Karcza – około 443 m.
5. Obszar A5 – obejmujący ulice: Stefana „Grota” Roweckiego, Pogorzelskiego, Cichą, Szwejkowskiego, Anyszki, Leszczyńskiego, Kościuszki (część) – około 2 522 m.
6. Obszar A6 – obejmujący ulice: Brukową, Bracką, Kościelną, Krajewskiego, Mickiewicza, Przyrynek, Rynkową, Kapliczną, Al. Piłsudskiego (część) – około 3 811 m.
7. Obszar A7 – obejmujący ulice: Jasną i Nową – około 999 m.
8. Obszar A8 – obejmujący ulice: Akacjową, 20 Dywizji Piechoty WP, Biskupa Leona Wetmańskiego, Kazimierza Pużaka, Górna, Majora Sergiusza Grudkowskiego, Ojca Bernarda Kryszkiewicza, Tadeusza Jasińskiego, Wiktora Altera, Ciechanowską, Podgórną, Ostaszewskiego, Górną, Cmentarną – około 5 717,5 m.
9. Zadanie nr 22 obejmuje ulice: Moniuszki, Batorego, Dworcowej, Łącznej, Ciasnej, Niecałej, Gdyńskiej, LOK, Tęczowej, Niskiej, Żuromińskiej, Ceglanej na odcinkach ulic:
1) Moniuszki (od skrzyżowania z Dworcową w kierunku na Łomię do końca zabudowań);
2) Batorego na odcinku od skrzyżowania z ul. Moniuszki do wysokości posesji Batorego 22;
3) Dworcowej na odcinku od skrzyżowania z ul. Moniuszki do skrzyżowania z ul. Żuromińską;
4) Łącznej na odcinku od ul. Moniuszki do końca zabudowań;
5) Niecałej (w celu spięcia z istniejącą siecią);
6) Ciasnej do posesji nr ewid. 1264/2;
7) Gdyńskiej na odcinku od skrzyżowania z ul. Żuromińską do skrzyżowania z ul. LOK;
8) LOK na odcinku od skrzyżowania z ul. Gdyńską do planowanego pasa obwodnicy zachodniej Miasta Mława;
9) Tęczowej (odcinek drogi gminnej);
10) Niskiej;
11) Żuromińskiej na odcinku od skrzyżowania z ul. Gdyńską do planowanego pasa obwodnicy zachodniej Miasta Mława;
12) Ceglanej;
W zakres wchodzi wykonanie ok. 6 934 km kanalizacji sanitarnej wraz z przykanalikami w pasie drogowym, kolektorem tłocznym oraz pompowniami.
10. Zadanie nr 23 obejmuje ul.: Baczyńskiego.
W zakres wchodzi wykonanie ok 597 mb kanalizacji sanitarnej na ul. Baczyńskiego i odcinka Al. Św. Wojciecha.
11. Zadanie nr 24 obejmuje ul. Stefana Roweckiego „Grota”.
Zadanie dotyczy budowy kanalizacji sanitarnej od obecnie budowanych budynków wielorodzinnych do istniejącego kolektora w ul. Granicznej (łącznie odcinek ok. 305 mb).
Dla wszystkich wymienionych obszarów Wnioskodawca posiada dokumentację projektową i pozwolenie na budowę.
Łącznie wykonane zostanie około 41 km sieci kanalizacji sanitarnej wraz z przykanalikami w pasie drogowym z rur o średnicy od Ø 63 do Ø 400, co umożliwi podłączenie ponad 4 200 mieszkańców Mławy.
Całkowita wartość projektu - 38 173 660,14 zł
W tym dofinansowanie - 19 892 415,30 zł.
Projekt zwiększy skuteczność i efektywność systemu zbierania i oczyszczania ścieków z terenów miasta Mława, które do tej pory nie zostały wyposażone w niezbędną infrastrukturę ściekową. Dzięki realizacji projektu „Budowa kanalizacji sanitarnej na terenie Aglomeracji Mława” poziom skanalizowania miasta wzrośnie, co bezpośrednio przyczyni się do ochrony i poprawy stanu czystości wód podziemnych i powierzchniowych regionu. Realizacja projektu pozwoli na osiągnięcie europejskich standardów i norm jakościowych co przełoży się na poprawę ochrony środowiska naturalnego i jakości życia mieszkańców miasta.
W ramach inwestycji kanalizacja sanitarna jest wykonywana do granicy posesji. Po stronie właściciela posesji jest wykonanie przyłącza kanalizacyjnego od granicy działki do budynku z ominięciem istniejącego zbiornika bezodpływowego, który należy trwale wyłączyć z użytkowania oraz wypompować z niego nagromadzone ścieki.