Wspólnie o rewitalizacji miasta | Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Miasta Mława

BIP

BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ

WWW.BIP.GOV.PL

Tłumacz Zamigam

Biuletyn Informacji Publicznej
Urzędu Miasta Mława

Wspólnie o rewitalizacji miasta

Za nami kolejne spotkanie z mieszkańcami poświęcone Gminnemu Programowi Rewitalizacji Miasta Mława na lata 2016-2025. Uczestnicy prowadzonych w poniedziałek 27 czerwca 2016 r. dyskusji w grupach wskazywali, jakie problemy i zjawiska kryzysowe występują w obszarach miastawstępnie wyznaczonych jako te, w których problemy są nasilone.

Obecnych w sali na piętrze Miejskiego Domu Kultury w Mławie witał Burmistrz Miasta Mława Sławomir Kowalewski. – Jestem pewien, że razem wypracujemy pewne stanowisko, aby ten program był nasz, wspólny – zwracał się do mieszkańców. Historię wcześniej realizowanych na terenie Mławy programów rewitalizacyjnych przypomniała zebranym zastępca burmistrza Janina Budzichowska. – Bardzo się cieszymy, że państwo tak licznie przyszli. Widzę, że cześć z państwa współpracowała z nami przy wcześniejszych programach, a niektórzy są po raz pierwszy – mówiła. O dokumentach będących podstawami prawnymi przy tworzeniu aktualnego programu – z Ustawą o rewitalizacji na czele – powiedziała z kolei ekspert Dagmara Mliczyńska Hajda.

Celami spotkania były poinformowanie mieszkańców o obszarach miasta zdiagnozowanych podczas analiz zespołu zadaniowego ds. opracowania GPRMM jako zdegradowane oraz, w ich obrębie, przeznaczone do rewitalizacji; a także zebranie od uczestników ich własnych opinii odnośnie do obszarów – ich zdaniem – problemowych. Co ciekawe, wyniki analiz eksperckich nie zawsze pokrywały się z przedstawionymi na poniedziałkowym spotkaniu przez mieszkańców sugestiami. Badania prowadzone przez zespół zadaniowy w oparciu o twarde dane wykazały, że jako zdegradowane należy uznać tereny osiedli: Śródmieście, Zawkrze, Krajewo, Kozielsk, Obrońców Mławy i Kościuszki. Tymczasem wiele spośród przybyłych do MDK-u osób, dyskutujących na ten temat przez około pół godziny w trzech zamkniętych grupach, jako potrzebujące rewitalizacji wskazywało osiedle Wólka. Sugerowano m.in. odnowienie starych budynków należących do Mławskiej Kolei Dojazdowej oraz dawnej komory celnej, a także zrewitalizowanie parku przy ul. Rynkowej.

Mieszkańcy, podsumowując swoją pracę w grupach, wskazywali też m.in. na potrzebę działań w trosce o środowisko (m.in. zwiększenia ilości terenów zielonych i uwrażliwiania społeczeństwa na zachowanie czystości w mławskich lasach), zrewitalizowania placówek oświatowych i terenu przy rzece Seracz oraz rozszerzenia zakresu fachowej opieki nad osobami starszymi. Zgłoszone na spotkaniu uwagi zostały przez zespół zadaniowy starannie odnotowane i będą nad nimi w najbliższej przyszłości prowadzone dyskusje oraz niezbędne analizy.

Wszystkim uczestnikom poniedziałkowego spotkania dziękujemy za obecność i liczymy na dalsze wsparcie przy opracowywaniu Gminnego Programu Rewitalizacji Miasta Mława na lata 2016-2025. Zachęcamy też pozostałych mławian do aktywnego włączania się w tworzenie programu. Działania podjęte na jego podstawie będą w przyszłości służyły nie tylko obecnym mieszkańcom miasta, ale też kolejnym pokoleniom.

Krzysztof Napierski/ UMM
Podmiot udostępniający informację: -
Osoba odpowiedzialna za informację: Magdalena Grzywacz
Osoba wprowadzająca informację: Magdalena Grzywacz
Data wytworzenia informacji: 29.06.2016 13:23:00
Data publikacji informacji: 29.06.2016 13:23:00
Data ostatniej modyfikacji: 14.12.2023 11:51:02
Liczba odsłon: 0
Pokaż rejestr zmian
Data Osoba dokonująca zmian Opis zmiany
14.12.2023 11:51:02 admin_vobacom edycja strony
08.07.2016 11:57:31 Aneta Drybczewska edycja strony
07.07.2016 11:12:45 Magdalena Grzywacz edycja strony
29.06.2016 13:30:56 Magdalena Grzywacz edycja strony
29.06.2016 13:23:00 Magdalena Grzywacz strona została dodana