O Nasaud | Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Miasta Mława

BIP

BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ

WWW.BIP.GOV.PL

Tłumacz Zamigam

Biuletyn Informacji Publicznej
Urzędu Miasta Mława

O Nasaud

Witamy Państwa na podstronie internetowej poświęconej naszemu miastu partnerskiemu – Năsăud. Zajda tu Państwo podstawowe informacje o mieście, ale także informacje, które pomogą wszystkim zainteresowanym rozwijać naszą współpracę rozpoczętą przez Miasto Mława w listopadzie 2009 roku.
Zapraszamy do aktywnego włączenia się w rozwijanie współpracy ponadnarodowej pomiędzy

Rumunia-Siedmiogród- Năsăud
Co warto wiedzieć o naszym mieście partnerskim
Z górami, za lasami leży kraina zwana Transylwanią. Wszystko się zgadza, bo Transylwania po łacinie znaczy „kraj za lasem”. Niemiecka nazwa, Siebenbürgen, od której wziął nazwę polski odpowiednik – Siedmiogród - ma z kolei związek z wieloletnią obecnością w Siedmiogrodzie Sasów (tzw. Sasów siedmiogrodzkich).
Nazwa „Siedmiogród” odwołuje się do siedmiu zamków warownych, które na ziemi Sasów kazał postawić król węgierski, żeby zabezpieczyć granicę. Esencją Transylwanii jest więc siedem miast: Kluż, Sybin, Bystrica, Sebesz, Mediasz, Sighisoara i Brasom (Braszów).
Większość z nas wyobraża sobie położoną w centralnej Rumunii Transylwanię jako krainę z powieści „Dracula” irlandzkiego pisarza Brama Stokera albo z filmu Romana Polańskiego „Nieustraszeni pogromcy wampirów”. Jakkolwiek średniowieczne zamki przypominają filmowy dom Draculi, nie jest Transylwania krainą jedynie otulonych mgłą ponurych zamczysk. Większość turystów odwiedzających Siedmiogród wybiera się tam śladami legendarnego hrabiego, ale Transylwania ma do zaoferowania wiele innych atrakcji. Sami Rumunii twierdzą, że jest to najbardziej romantyczna rumuńska prowincja.

Region Bistrita – Năsăud

GŁOS ZIEMI, GŁOS MIŁOŚCI

To hasło promocyjne regionu. Sugeruje wyobrażenie wysokich gór dotykających nieba, zalesione doliny, czyste potoki, to wyobrażenie drewnianych kościółków i legendarnych zamków oraz poruszającej pamięci o przeszłości. To także miejsce, gdzie można znaleźć wspaniałe sanatoria, ośrodki narciarskie, górskie szlaki turystyczne, naturalne rezerwaty przyrody, fascynujące średniowieczne miasteczka, muzea i dobrej klasy hotele. To miejsce, w którym spędzić można wspaniałe wakacje.
Góry i natura to jednak najbardziej rozpoznawalny znak regionu. W górach spotkać możemy wiele gatunków dzikich zwierząt – niedźwiedzia karpackiego, wilka, najbardziej majestatycznego z europejskich jeleni – jelenia karpackiego, głuszca, czarnego bociana i orła bielika.
Stolicą regionu jest Bistrita- miasto ufundowane 800 lat temu przez imigrantów z Saksonii. W Bistrity urodził się Andrei Muresanu – bohater wiosny ludów i autor hymnu narodowego Rumunii

herbflaga

                                                                     Herb Miasta Năsăud                            Flaga Rumunii

 

Miasto Năsăud położone jest w północno-wschodniej części Rumunii. Administracyjnie należy do okręgu Năsăud-Bistrica, historycznie położone jest w rumuńskiej części Siedmiogrodu.
Nazwa Năsăud ma najprawdopodobnie słowiańskie korzenie i pochodzi od słów nas voda, co znaczy „nad wodą” , „blisko wody”
Inna etymologia słowa może być niemiecka i nazwa miasta może pochodzić z niemieckiego Nußdorf , "wioska pod trzema orzechowcami”, Taką nazwę nadać mogli miastu saksońscy osadnicy w średniowieczu.
Miasto było miastem granicznym, gdzie stacjonował pokaźny habsburski regiment. Stacjonowanie wojska oznaczało dla miasta rozwój – szkolnictwa, handle i usług. Jako miasto graniczne było Năsăud miastem wielokulturowym i wielowyznaniowym.
W Năsăud widoczna była przemysłowa ekspansja za czasów komunistycznych. Niestety po roku 1989 sytuacja diametralnie uległa zmianie. Zła sytuacja ekonomiczna na początku lat 90-tych zmusiła wielu mieszkańców do emigracji – głównie do Włoch i Hiszpanii.
Od początku tego wieku Năsăud to prężnie rozwijające się miasto, opierające się na działalności małych i średnich przedsiębiorstw a także starające się w coraz większym stopniu rozwijać infrastrukturę turystyczną

 

Data wpisu: 30-09-2010r.

Podmiot udostępniający informację: Urząd Miasta Mława
Osoba odpowiedzialna za informację: Magdalena Cecelska
Osoba wprowadzająca informację: Michał Orłowski
Data wytworzenia informacji: 07.09.2023 20:34:53
Data publikacji informacji: 07.09.2023 20:34:53
Data ostatniej modyfikacji: 14.12.2023 11:05:27
Liczba odsłon: 0
Pokaż rejestr zmian
Data Osoba dokonująca zmian Opis zmiany
14.12.2023 11:05:27 admin_vobacom edycja strony
14.12.2023 09:31:33 admin_vobacom edycja strony
08.09.2023 19:11:02 Michał Orłowski edycja strony
07.09.2023 20:34:53 Michał Orłowski strona została dodana