W styczniu Miasto Mława złożyło do Narodowej Agencji Programu Młodzież w działaniu wniosek o dofinansowanie projektu „Żyj powoli”.
SLOW LIFE ogólnoświatowym ruchem, którego celem jest zachowanie równowagi pomiędzy naturalnymi potrzebami człowieka, a tym co wymusza na nas postęp cywilizacyjny.
Idea SLOW LIFE jest rozszerzeniem idei SLOW FOOD, która zrodziła się we Włoszech i była protestem przeciw otwieranym restauracjom oferującym dania typu FAST FOOD.
SLOW FOOD – to propozycja spożywania produktów zdrowych, naturalnych, nieprzetworzonych i nie poddawanych konserwacji chemicznej. To także propozycja innego sposobu spożywania posiłków – w sposób spokojny, delektując się smakiem i zapachem potraw.
Z czasem idea SLOW FOOD zaczęła zyskiwać coraz więcej zwolenników i w ten sposób narodził się ruch SLOW LIFE, który proponuje nie tylko zdrowy sposób odżywiania się, ale także ogólnie zdrowy dla duszy i ciała sposób życia. Osiem głównych postulatów SLOW LIFE to:
Najważniejsze idee propagowane przez Slow Life:
• Zastanów się, co jest dla Ciebie najważniejsze, wyznacz sobie cele, priorytety i skup na tym swoją energię.
• Żyj świadomie ! nie spuszczaj z oczu tego co dla Ciebie najcenniejsze. Niech stereotypy i przymus ciągłego podnoszenia poprzeczki nie przesłonią Twojego celu.
• Odżywiaj się zdrowo - zwracaj uwagę na to co jesz.
• Pamiętaj o duchowości ! dbaj o rozwój osobisty, doceniaj piękno przyrody, kontempluj sztukę, delektuj się smakiem posiłków, nie zaniedbuj swojego hobby.
• Pielęgnuj relacje z drugim człowiekiem, celebruj spotkania z najbliższymi.
• Podróżuj ! poznawaj nowych ludzi, ich kulturę.
• Zwolnij ! przesiądź się na rower, zatrzymaj się na kawę, usiądź bezczynnie na ławce i spójrz na otaczające Cię piękno.
W dniach 2-13 sierpnia 2010 w Mławie gościć będzie młodzież z miast partnerskich Mławy z Rumunii, Włoch, Litwy i Hiszpanii. Każdy dzień projektu poświęcony będzie jednej z ww. idei propagowanych przez ruch SLOW LIFE. Młodzież będzie miała możliwość spotkania się z wieloma specjalistami, którzy pomogą zrozumieć i nauczyć młodzież np. sposobów relaksacji, zrozumienia otaczającego nas środowiska naturalnego (np. spotkanie z etologiem), warsztaty zdrowego przygotowywania posiłków. Młodzież będzie miała również możliwość sprawdzenia, jakie są ciekawe alternatywne „zdrowe” sposoby spędzania wolnego czasu, a ważnym elementem projektu jest również edukacja międzykulturowa.
Rezultatem projektu będzie przygotowanie i wydanie podręcznika SLOW LIFE, który zawierał będzie nie tylko przepisy na zdrowe potrawy związane z naszymi kuchniami narodowymi, ale także propozycje wypracowane przez młodzież – jak poprawić jakość naszego życia w zglobalizowanym świecie, który narzuca nam coraz szybsze tempo życia.
Wartość projektu: 113 641,00
Kwota przyznanego dofinansowania: 23 961 Euro ok. 93 641,00zł
|